JGA dalyvavo PSO Europos regiono komiteto susirinkime

September 20, 2015

 

Rugsėjo 14-17 dienomis pirmą kartą Lietuvoje vyko 65-asis Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono komiteto susirinkimas. Vilniuje vykusiame renginyje kvietimus dalyvauti gavo ir Jaunųjų gydytojų asociacija.

 

Susirinkimo metu nagrinėta įvairių Europos sveikatos rodiklių dinamika, esminiai skirtumai tarp regiono šalių bei juos nulementys politiniai, kultūriniai ir kiti veiksniai. Buvo nuolatos akcentuojama, kad sveikata – tai šalies politikos sprendimas ir pagrindinis visuomenės gerovės garantas, kurį galima pasiekti tik bendradarbiaujant skirtingoms institucijoms. Tai akivaizdžiai įrodė pavyzdžiai, kaip sergamumo, mirštamumo, vidutinės gyvenimo trukmės ir gyvenimo kokybės rodikliai priklauso nuo vietinių politinių sprendimų bei suinteresuotų organizacijų įtakos.

 

Galima džiaugtis, kad lyginant su visu pasauliu, Europos regione didelių pastangų dėka beveik eliminuota vakcinomis išvengiamų ligų sukeliama našta (belieka dirbti, kad taip išliktų ir toliau!), vis mažiau žmonių badauja ar jiems nepasiekiamas švietimas. Deja, šias sergamumo ir priešankstinio mirštamumo priežastis senajame žemyne „kompensuoja“ didžiuliai nutukimo, alkoholio suvartojimo ir rūkymo rodikliai.

 

Be globalių sveikatos problemų, bene aktualiausias situacijai Lietuvoje buvo strateginio veiklos plano sveikatos apsaugos darbuotojų stabilumui siekti pristatymas (angl. Making progress towards health workforce sustainability in the WHO European region). Suprasdamos šiame sektoriuje dirbančių specialistų reikšmę užtikrinant piliečių sveikatą ir gerovę, šalyse vis labiau stengiasi optimizuoti šių specialistų darbo apimtis, laiką, tobulinimosi galimybes ir kita. Pateiksime esminius teiginius, kurių įgyvendinimas Lietuvoje leistų sumažinti sveikatos apsaugos darbuotojų emigraciją, padidintų pasitenkinimą darbu, o svarbiausia – pagerintų mūsų šalies piliečių sveikatą ir gerovę!

 

 • Pozityvios atmosferos užtikrinimas darbo aplinkoje ir socialinėje erdvėje.

 • Motyvavimas įdomumu. Inovacijų diegimas sveikatos priežiūros įstaigose, įgalinant mokslo atradimais grįstą klinikinę praktiką užtikrina specialistų motyvaciją ir pasitenkinimą darbu.

 • Nuolatinis tobulėjimas. Esamų darbuotojų kompetencijos kėlimas, į mokymosi procesą įtraukiant naujus įgūdžius – tiek pat svarbus kaip ir naujų specialistų rengimas.

 • Sveikatos politikos orientavimas į pacientų ir sveikatos specialistų poreikius, o ne atvirkščiai.

 • Vietinių šalies poreikių išaiškinimas ir užtikrinimas. Šiuo metu visoje Europoje ruošiama per daug gydytojų specialistų ir nepakankamai bendrųjų chirurgų, šeimos, vidaus ligų, skubiosios pagalbos gydytojų ir geriatrų, jiems neužtikrinant adekvačių darbo sąlygų.

 • Dėl migracijos, specialistų ruošimo stygiaus, Rytų Europoje sveikatos priežiūra darosi vis sunkiau prieinama dėl slaugytojų trūkumo. Šveicarijoje 1000 gyventojų tenka 17 slaugytojų, o Lenkijoje – 5,6. Vis didesnis dėmesys skiriamas šių sveikatos specialistų adekvataus ruošimo, kompetencijų ir darbo sąlygų užtikrinimui.

 • Daugėja šalių, kur anksčiau buvusios gydytojų pareigos deleguojamos slaugytojams, akušeriams ir kitiems sveikatos apsaugos darbuotojams (Velse, Didžiojoje Britanijoje kraujo centrų veiklą kuruoja slaugytojos). Tokie pokyčiai daro sveikatos priežiūros paslaugas prieinamesnes piliečiams bei didina atitinkamų darbuotojų pasitenkinimą darbu.

To paties posėdžiu metu ieškant „auksinio argumento“, kuriuo būtų kreipiamasi į finansų ministrus siekiant adekvataus sveikatos priežiūros sektoriaus finansavimo, prieita prie išvados: „Sveikata yra darbo galios variklis. Tai savo ruožtu veda į visos šalies klestėjimą. Sveikata – labiausiai atsiperkanti investicija.“

 

Please reload

Featured Posts

Nukeliamas Transform 6.0

March 13, 2020

1/10
Please reload

Naujausi

February 14, 2020

Please reload

Raktiniai žodžiai
Please reload

Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square

© 2020 Jaunųjų gydytojų asociacija

Adresas

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacija
Eivenių g. 2, Kaunas, LT-50009

SEKITE MUS:

 • w-facebook