Politinė diskusija apie svarbiausius sveikatos sistemos iššūkius

September 15, 2016

 

Jaunųjų medikų organizacijos rugsėjo 14 d. surengė diskusiją apie gerąją valdyseną Lietuvos sveikatos sistemoje. Diskusijoje dalyvavo atstovai iš pagrindinių politinių partijų. Naujajame Sveikatos priežiūros įstaigų įstatyme numatytis konkretūs ir ženkliai trumpesni nei vyrauja dabar sveikatos paslaugų teikimo terminai. Kaip to galime pasiekti? Kas yra geroji valdysena? Kuri politinė partija atitinka Jūsų poziciją?

Lietuvos jaunųjų medikų organizacijos, artėjant LR Seimo rinkimams, surengė diskusiją apie tai, kaip sėkmingai pasiruošti nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliosiančiam naujam Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymui. Teisės akte aiškiai nurodyti maksimalūs terminai, per kuriuos Lietuvos gyventojams turi būti suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos: šeimos gydytojo konsultacija – per 7 d., gydytojo specialisto – per 30 d., atliktas brangusis tyrimas (kompiuterinė tomografija ar magnetinis rezonansas) – per 30 d., operacija – per 60 d. Laiku nesuteiktos paslaugos bus laikomos nekokybiškomis, už jas gydymo įstaigoms bus sumokėta reikšmingai mažiau. Naujuoju įstatymu siekiama viešinti gydymo įstaigų veiklos rodiklius. Taip pat, numatytos poveikio priemonės, kurios leidžia finansiškai įvertinti gerai veikiančias ASPĮ bei keisti ligonių kasų sutartis su tomis įstaigomis, kurios atsilieka nuo šalies vidurkių.

 

Įstatymas sukėlė įvairių atgarsių visuomenėje ir medikų bendruomenėje. Jame numatytos nuostatos yra logiškos bei reikalingos, tačiau valdžios atstovai ir gydymo įstaigų administracija teigia, jog pirmiausia reikia didinti sveikatos sektoriaus finansavimą, gydytojų ir kitų specialistų kiekį. Gerosios valdysenos (angl. Corporate governance) principų pavyzdžiai kitose Lietuvos valstybinėse įstaigose rodo, jog be papildomų finansinių ar žmogiškųjų resursų galima ženkliai padidinti sveikatos sektoriaus efektyvumą, skaidrumą bei pacientų pasitenkinimą. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 20% Europos sveikatos sektoriaus lėšų yra išsvaistoma dėl biurokratinio aparato, prastos vadybos ir gerosios valdysenos principų nebuvimo.

 

Seimo rinkimų liks visai nedaug laiko poįstatyminiams aktams, įstaigų infrastruktūros bei darbo tvarkos pokyčiams, kurie leistų sėkmingai pasiruošti įstatyme numatytoms nuostatoms. Todėl partijoms jau dabar reikia turėti konkretų planą, kokių darbų imtis atėjus į valdžią. Būtent tai ir norime išsiaiškinti diskusijos metu. Renginyje dalyavo atstovai iš pagrindinių politinių partijų. Aurelijus Veryga iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos, Juozas Pundzius iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Rimantas Benetis iš Socialdemokratų partijos, liberalas Eduardas Pabarčius ir darbo partijos atstovė Dangutė Mikutienė. Diskusiją moderavo žurnalistė Rita Miliūtė, eksperto vaidmenį atliko Paulius Martinkus, buvęs Gerosios valdysenos instituto Baltijos šalims prezidentas. 

 

Diskusijos video įrašą galima peržiūrėti čia.

Please reload

Featured Posts

Nukeliamas Transform 6.0

March 13, 2020

1/10
Please reload

Naujausi

February 14, 2020

Please reload

Raktiniai žodžiai
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2020 Jaunųjų gydytojų asociacija

Adresas

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacija
Eivenių g. 2, Kaunas, LT-50009

SEKITE MUS:

  • w-facebook