Jaunųjų psichiatrų asociacijos pozicija dėl pacientų teisių užtikrinimo

May 16, 2017

 

Jaunųjų psichiatrų asociacija (JPA) vienija psichiatrijos, vaikų ir paauglių psichiatrijos jaunuosius gydytojus, gydytojus rezidentus bei kitus psichikos sveikatos priežiūros srityje dirbančius specialistus.

 

JPA reaguodama į 2017 m. gegužės mėn. 14 d. žiniasklaidoje pateiktą informaciją apie galimai vykdytą neteisėtą veiklą bei pacientų teisių pažeidimą psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje, psichikos sutrikimus turinčius asmenis išnaudojant komerciniais tikslais, reiškia susirūpinimą ir siekia atkreipti atsakingų institucijų ir visuomenės dėmesį bei pareikšti savo poziciją.

 

Kiekvienas žmogus turi teisę į kokybiškas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, o pacientų teisių užtikrinimas yra neatsiejama šių paslaugų dalis. Asmens sveikatos priežiūros specialistų pareiga yra užtikrinti pacientų teises ir siekti abipuse pagarba bei pasitikėjimu grįstų santykių. Todėl pažymime, kad:

 1. Pacientai negali būti išnaudojami komerciniams, asmeniniams ar kitiems tikslams, kurie nėra susiję su pacientų sveikatos interesais.

 2. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos privalo užtikrinti pacientų teisę į informaciją ir supažindinti pacientus su gydymo, tyrimų planu, įtraukimu į mokymo procesą bei jų gydymo procese dalyvaujančiais specialistais, suteikti informaciją apie specialistų pareigas ir profesinę kvalifikaciją. Jokia veikla negali būti vykdoma prieš paciento valią ir neturint raštiško informuoto paciento sutikimo.

 3. Bet kokia veikla, kai veikiama naudojantis psichikos sutrikimais sergančių pacientų pažeidžiamumu, nepaisoma pacientų teisių į informaciją bei privataus gyvenimo neliečiamumą ir kuri skatina psichikos sutrikimų ir jais sergančiųjų stigmatizaciją, negali būti toleruojama.

 4. Gydytojo – paciento santykiai privalo būti grįsti abipuse pagarba ir pasitikėjimu. Nereglamentuota ir galimai neskaidri komercinė veikla asmens sveikatos priežiūros įstaigose silpnina visuomenės pasitikėjimą asmens sveikatos priežiūros paslaugomis ir gydytojo profesija.

 5. Asmens sveikatos priežiūros specialistų rengimas yra sudėtingas mokymo procesas, kurio vieni iš pagrindinių aspektų yra paciento pasitikėjimas ir savanoriškas dalyvavimas šiame procese. Bet kokia veikla, kuri skatina abejones šio proceso skaidrumu, apsunkina kvalifikuotų specialistų rengimą bei skatina nepasitikėjimą institucijomis, kurios rengia asmens sveikatos priežiūros specialistus.

Prašome LR Sveikatos apsaugos ministerijos, LR Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų suinteresuotų institucijų atkreipti dėmesį į susiklosčiusią situaciją ir pasinaudojus visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis ištirti šią galimai neteisėtą veiklą bei užkirsti kelią bet kokiems pacientų teisių pažeidimams.

 

Suprasdami, kad psichikos sutrikimų bei juos turinčių asmenų stigmatizacija yra itin aktuali problema Lietuvoje, pritariame atskirties bei stigmatizacijos mažinimui vadovaujantis tik įrodymais pagrįstais metodais. Siūlome:

 1. Susipažinimui su šalies psichikos sveikatos priežiūros sistema bei patyriminiams susitikimams organizuoti oficialiai skelbiamas atvirų durų dienas, kurių metu visuomenės atstovai galėtų aplankyti tam tikras gydymo įstaigų zonas ir pabendrauti su savanoriais pacientais iš anksto numatytu laiku tam skirtose patalpose, taip nepažeidžiant pacientų teisių į informaciją ir konfidencialumą. Susitikimo metu pacientai neturėtų būti klaidinami, kad susitikimas reikalingas mokymo procesui, o suinteresuoti asmenys, jei jie tokie nėra, neturėtų būti įvardijami kaip siekiantys su asmens sveikatos priežiūra susijusio išsilavinimo.

 2. Organizuoti už gydymo įstaigų ribų vykstančius edukacinius renginius, kurių metu savanoriai asmenys, per savo gyvenimą sirgę psichikos sutrikimais, galėtų pasidalinti savo patirtimi, o psichikos sveikatos priežiūros specialistai galėtų išsamiau pristatyti psichikos sutrikimų paplitimą, priežastis, pasireiškimo pobūdį, prognozes bei rekomenduojamas ir šiuo metu šalyje prieinamas pagalbos galimybes.

 3. Siekdami apsaugoti pačią pažeidžiamiausią pacientų grupę – ūmiais psichikos sutrikimais sergančius asmenis, manome, kad susitikimuose su ne su asmens sveikatos priežiūra susijusį išsilavinimą turinčiais ar jo siekiančiais asmenimis dalyvauti turėtų sutrikimo remisiją pasiekę, o ne ūmioje būklėje esantys pacientai, kai psichikos sutrikimas gali lemti iškreiptą paciento naudos ir žalos sau suvokimą.

 4. Informaciją apie psichikos sutrikimus padaryti prieinamesnę visuomenei pasitelkiant žiniasklaidą bei kitas masinio informavimo priemones. Skatiname skirti daugiau dėmesio įrodymais pagrįstos psichikos sveikatos priežiūros diegimui ir jos prieinamumo didinimui. Kadangi psichikos sutrikimų paplitimas yra itin didelis, ir su jais susiduria daugelis šalies šeimų, asmeninis geros psichikos sveikatos priežiūros patyrimas, susidūrus su psichikos sutrikimu, taip pat gali prisidėti prie stigmatizacijos bei atskirties mažinimo.

Please reload

Featured Posts

Nukeliamas Transform 6.0

March 13, 2020

1/10
Please reload

Naujausi

February 14, 2020

Please reload

Raktiniai žodžiai
Please reload

Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square

© 2020 Jaunųjų gydytojų asociacija

Adresas

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacija
Eivenių g. 2, Kaunas, LT-50009

SEKITE MUS:

 • w-facebook