Ką turėtume žinoti apie vaistus? Generiniai vaistiniai preparatai

 

 

Kas yra generinis vaistinis preparatas?

 

Generinis vaistinis preparatas – tai toks vaistas, kurio veikliosios medžiagos kiekybinė ir kokybinė sudėtis ir vartojimo būdas yra tokie patys kaip originalaus vaisto (patentinio). Generinius vaistus kurianti įmonė turi įrodyti, kad generinis vaistas žmogaus organizme įsisavinamas ir pasiskirsto taip pat, kaip ir originalus vaistas, t.y., atitinka bioekvivalentiškumas, ir tai įrodyta atlikus nustatytus tyrimus.

 

Tiesa, turėdamos ilgametę generinių vaistų kūrimo stebėsenos patirtį, reguliacinės institucijos leidžia tam tikrą bioekvivalentiškumo paklaidą. Skirtingos veikliosios medžiagos cheminės formos (druskos, esteriai, eteriai, izomerai, izomerų mišiniai, kompleksai ar derivatai) laikomos ta pačia veikliaja medžiaga, jei neturi reikšmingų kitokių saugumo ir efektyvumo savybių. Vaisto farmacinė forma turi būti tokia pati kaip originalaus vaisto, bet greito atpalaidavimo geriamosios farmacinės formos, tai yra, tabletės, kapsulės, geriamoji suspensija, laikomos tokia pačia farmacine forma. Generiniame vaiste turi būti toks pat kiekis veikliosios medžiagos ar medžiagų kaip ir originaliame vaiste, pagalbinių medžiagų – gali skirtis. Generinio vaisto gamintojas gali pasirinkti kitą cheminę aktyviosios medžiagos formą, pavyzdžiui, kad suteiktų jai daugiau stabilumo. Tokiu atveju, nustatytais tyrimais turi būti įrodyta, kad vaisto poveikis nepasikeitė – tik tokiu atveju vaistas bus registruojamas. Generiniai vaistai gaminami pagal tokius pačius kokybės standartus kaip ir kiti vaistai. Kartais netgi ir etinio, ir generinio vaisto gamintojai perka chemines medžiagas iš tų pačių tiekėjų. Reguliacinės institucijos atlieka nuolatinius gamintojų patikrinimus.

 

Generiniai vaistai registruojami laikantis nustatytų registracijos taisyklių. Kokybės reikalavimai visiems vaistams yra vienodi. Generinių vaistų atitikimas originaliam vaistui tikrinamas registracijos metu. Generinių vaistų saugumas stebimas taip pat, kaip visų kitų vaistų. Po registravimo kiekviena kompanija turi sukurti saugumo stebėjimo sistemą. Reguliacinės institucijos gali atlikti šių sistemų patikrinimą.

 

Kaip pasirinkti tinkamą vaistą?

 

Jei jaučiatės blogai, jums skauda ar turite kitų skundų – nedvejodami kreipkitės į šeimos gydytoją. Jei jaučiate, kad negalavimas nėra rimtas, pasitarti galite ir su vaistininku. Vaistinėje (vaistų parduotuvėje) jums turi suteikti informaciją apie vaistą, jo savybes, galimus nepageidaujamus poveikius ir kaip stebėti vartojamo vaisto saugumą.

 

Pasijutę blogai norime kuo greičiau pašalinti nemalonius simptomus ir prašome paties geriausio preparato. Tačiau, kaip jau turbūt supratote, kalbant apie vaistus, ne visada brangiausias yra geriausias. Tos pačios veikliosios medžiagos vaistiniai preparatai veikia vienodai. Žinoma, pasitaiko itin retų individualių netoleravimo atvejų.

 

Būtinai paklauskite vaistininko apie visus galimus pasirinkimus iš jums reikalingų vaistų grupės. Galbūt galite pirkti pigesnį vaistą nuo nugaros skausmo ir sutaupytus pinigus investuoti į masažo ar mankštų kursą? O lėšas, sutaupytas perkant pigesnius vaistus padidėjusiam arteriniam kraujo spaudimui gydyti – sveikesniam maistui? Kiekvienoje parduotuvėje drąsiai ieškote jums priimtiniausio sprendimo, išdrįskite taip elgtis ir vaistinėje.

 

Jei turite abejonių, ar pasirinktas kito gamintojo preparatas tikrai jus veikia tinkamai, būtinai pasitarkite su gydytoju ir stebėkite save. Šiuo metu tiesioginė vaistų reklama Lietuvoje pacientui yra draudžiama, tačiau farmacijos industrija bendrauja su dirbančiais gydytojais. Taip farmacinės kompanijos atstovai suteikia naujausią informaciją apie savo reprezentuojamą vaistą, o gydytojas gali bet kada susisiekti su atstovu, jei jam kyla klausimų dėl dozavimo, vaistų suderinamumo, vaistų derinių skyrimo ar atliktų naujausių tyrimų. Skaičiuojama, kad medicininės informacijos kiekis padvigubėja kas metus. Tam, kad neatsiliktų nuo visų profesijos naujienų, gydytojas kas dieną turi skirti bent valandą laiko naujausių straipsnių, gairių skaitymui. Todėl toks bendradarbiavimas iš dalies leidžia gydytojui skirti daugiau laiko klinikiniam darbui ir palengvina literatūros paiešką. Visgi kiekvieno medicinos specialisto pareiga yra kritiškai vertinti jam suteiktą informaciją, laikantis įrodymais pagrįstos medicinos principų.

 

Gydytojas vadovaujasi profesionalumo standartais ir skiriant vaistą pagrindinis tikslas yra padėti pacientui, palengvinti jo ligos simptomus, jei įmanoma – visai išgydyti. Gydymas parenkamas, remiantis įvairiomis moksliškai pagrįstomis gairėmis, rekomendacijomis, sukaupta klinikine patirtimi. Vaistų rinkoje yra labai daug ir neretai, kol randamas optimalus vaistas, tinkama jo dozė ar vaistų derinys, užtrunka. Todėl nuoseklus bendradarbiavimas ir bendravimas tarp paciento, gydytojo ir farmacininko yra vienintelė priemonė, padedanti protingai parinkti tinkamiausią vaistą už tinkamiausią kainą bei taip pasiekti geriausią rezultatą.

 

Please reload

Featured Posts

Nukeliamas Transform 6.0

March 13, 2020

1/10
Please reload

Naujausi

February 14, 2020

Please reload

Raktiniai žodžiai
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2020 Jaunųjų gydytojų asociacija

Adresas

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacija
Eivenių g. 2, Kaunas, LT-50009

SEKITE MUS:

  • w-facebook