MEDICININĖS KLAIDOS | PASITIKĖJIMU GRĮSTOS SVEIKATOS SISTEMOS LINK

January 25, 2020

Jaunųjų gydytojų asociacija palaiko Lietuvos medikų sąjūdžio išplatintą kreipimąsi dėl vykdomo spaudimo ir visuomenės nuteikimo prieš medicinos darbuotojus.  

 

Šiuo metu viešojoje erdvėje aktyviai analizuojamas mediko, patyrusio medicininę nesėkmę, atvejis. Atkreipiame dėmesį, kad žiniasklaidoje pasirodę teiginiai, sakantys, kad „atlikti operaciją taip, kad nebūtų pažeisti kiti organai, yra mediko pareiga”, klaidina visuomenę. Užsienio literatūros duomenimis, atliekant storosios žarnos naviko pašalinimo operaciją, neplanuotas blužnies pašalinimas šių operacijų metu dėl komplikacijų pasitaiko apie 1% atvejų - tai nulemia žymiai didesnį ankstyvąjį pooperacinį mirštamumą.

 

Didelis klaidų procentas su rimtomis pasėkmėmis dažniausiai pasitaiko intensyviosios terapijos skyriuose, operacinėse ir skubios pagalbos skyriuose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, paciento mirties rizika dėl išvengiamos medicininės žalos yra 1 iš 300, tačiau taikant išsamų ir sistemingą požiūrį į pacientų saugą šią riziką galima sumažinti nuo 50 iki 70 %. 

 

Ilgą laiką Lietuvoje galiojęs Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymas pagrįstai kėlė baimę medikams kalbėti apie medicinines nesėkmes, užkirsdamas kelią klaidų analizei ir medikų bei pacientų tarpusavio bendradarbiavimui mažinant išvengiamos žalos riziką. 

 

Nuo 2020 metų sausio mėnesio pradėjęs galioti atnaujintas įstatymas ne tik supaprastins žalos atlyginimo procesą pacientams, bet ir sumažins priešpriešą tarp pacientų ir gydymo įstaigų bei pačių medikų - pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija sprendimą atlyginti žalą priims nevertindama gydymo įstaigos ir ją padariusio specialisto kaltės, žala bus atlyginama neapkaltinant medikų dėl sisteminių klaidų. 

 

Šie pokyčiai leis sistemą keisti iš esmės - vietoje kaltų paieškos ieškosime medicininės nesėkmės priežasčių bei sprendimų, kurie užkirstų kelią pakartotiniam klaidų atsiradimui. 

 

Deja, vis dar nebaigti nagrinėti 32 pacientų prašymai dėl žalos atlyginimo, kurie bus analizuojami pagal ankstesniąją teisinę tvarką, taip pat reikėtų nepamiršti prašymų, kurie bus pateikti dėl medicininių nesėkmių, įvykusių iki 2020 m. - šie taip pat bus nagrinėjami pagal ankstesnįjį įstatymą. Tai reiškia, jog medikų bendruomenė pagrįstai baiminasi dėl galimų teismo nuosprendžių. Laisvės atėmimas ir / ar licencijos stabdymas nėra adekvačios išeitys, nesant žalos, padarytos apsvaigus alkoholiu, kitomis narkotinėmis medžiagomis ar tyčiniais veiksmais. Šios išeitys visoje medikų bendruomenėje skleidžia nesaugumo jausmą, didina gynybinės medicinos atvejus ir užkerta kelią žalos prevencijai ateityje.  

 

Norime dar kartą atkreipti visuomenės, teisėsaugos ir žiniasklaidos dėmesį -  kiekvienas klinikinis atvejis yra sudėtingas ir privalo būti analizuojamas ir vertinamas kompleksiškai, visų pirma vadovaujantis įrodymais grįsta medicina, o ne emocijomis.

 

Tikimės visų grandžių bendradarbiavimo didinant pacientų saugumą ir siekiant sklandaus perėjimo nuo gynybinės medicinos į pasitikėjimu grįstą sveikatos priežiūros sistemą.

 

Jaunųjų gydytojų asociacijos Valdybos narė

Gabrielė Mickutė

 

Nuorodos ir šaltiniai:

 

Žalos be kaltės įstatymas | Viskas, ką reikia žinoti http://bit.ly/2RSnrwf 

Lietuvos medikų sąjūdžio kreipimasis http://bit.ly/30RyGsZ 

PSO statistika http://bit.ly/2GjFbv8 

Daugiau informacijos apie medicinines nesėkmes http://bit.ly/2NYJv7o 

 

Please reload

Featured Posts

Nukeliamas Transform 6.0

March 13, 2020

1/10
Please reload

Naujausi

February 14, 2020

Please reload

Raktiniai žodžiai
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2020 Jaunųjų gydytojų asociacija

Adresas

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacija
Eivenių g. 2, Kaunas, LT-50009

SEKITE MUS:

  • w-facebook